Czy warto brać tran w letnich miesiącach?
- Dodał: Poinformowani .pl
- Data publikacji: 28.05.2024, 12:41
Tran wykazuje się ogromnym potencjałem prozdrowotnym, który warto wykorzystywać każdego dnia. Olej ze świeżych wątróbek dorsza atlantyckiego to źródło wielu cennych substancji odżywczych i minerałów na czele m.in. z kwasami omega-3 czy witaminą D, których niedobory mogą przyczynić się do rozwoju wielu dolegliwości. Przyjęło się, że po tran najlepiej sięgać w okresie jesienno-zimowym. Czy można sięgać po niego również latem? Sprawdź!
Czym jest tran?
Tran i jego dobroczynne działanie na organizm znały i doceniały już nasze prababcie. Mowa rzecz jasna o oleju z wątroby dorsza atlantyckiego (Gadus morhua) - nie mylić z wątrobą rekina i wieloryba. Często bowiem niektórzy określają wykonywane z nich wyroby tranem, a to duży błąd.
Badania dowodzą, że tran stanowi jedne z najcenniejszych źródeł witamin A i D. Nie bez znaczenia pozostaje również obecność kwasów tłuszczowych omega-3 - eikozapentaenowego (EPA) i dokozaheksaenowego (DHA).
Sięgając po dobrej klasy produkt, najlepiej od sprawdzonych olejarni, masz pewność, że pijesz produkt, który pochodzi ze zrównoważonych połowów. Pamiętaj o tym, że sposób produkcji ma ogromny wpływ na właściwości tranu. Olej musi być pozyskany ze świeżych wątróbek dorsza. Mowa o dziko żyjących rybach złowionych zgodnie ze Standardami Zrównoważonego Rybołówstwa. Co ważne, w znacznie mniejszym stopniu wpływają one na ekosystem morski niż tradycyjne.
Tran i jego właściwości
Tran ze świeżych wątróbek dorsza atlantyckiego to cenne wsparcie dla działania organizmu - zarówno dzieci, jak i dorosłych. Stanowi bowiem bogate źródło wielu kluczowych składników odżywczych i witamin.
Na pierwszy plan wysuwają się wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3. W praktyce mowa o kwasie dokozaheksaenowym (DHA) i eikozapentaenowym (EPA). To duet, który musisz dostarczać wraz z pożywieniem - w przeciwnym razie narazisz się na ich niedobór. Ludzki organizm jest w stanie sam je syntetyzować, jednak w niewystarczającej ilości. Pamiętaj o tym, że zadbanie o prawidłowy poziom EPA i DHA wiąże się ze wsparciem ośrodkowego układu nerwowego, jak również narządu wzroku. Ponadto wspomagają układ immunologiczny i sercowo-naczyniowy.
W dobrej klasy tranie znajdziesz również wysokie stężenie witamin D3, znaną jako “witamina słońca”. Twój organizm wytwarza ją pod wpływem promieniowania słonecznego, jednak jej ilość często nie jest wystarczająca do pokrycia Twojego dziennego zapotrzebowania - zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Spożywanie tranu pozwoli Ci utrzymać jej stężenie na właściwym poziomie.
Tran jest także nieocenionym źródłem witaminy A. Jej niedobór może przyczyniać się do osłabienia funkcjonowania narządu wzroku, w tym rozwój kurzej ślepoty. Ponadto uczestniczy w procesach regeneracji komórek skóry, a także wspiera spermatogenezę u mężczyzn. Wit. A znana jest także ze swoich właściwości antyoksydacyjnych, a co za tym idzie, chroni organizm przed działaniem wolnych rodników powodujących m.in. stany zapalne.
Na co pomaga tran? Jego regularne przyjmowanie to krok w stronę zmniejszenia stanów zapalnych w organizmie. Ponadto przyczynia się do utrzymania mocnych i zdrowych kości, co w dużej mierze jest zasługą witaminy D. Jego picie często pomaga w zmniejszeniu bólów stawów. Oprócz tego wspiera pracę jelit i serca, a także pomaga w zmniejszeniu poziomu trójglicerydów we krwi. Tran jest także cennym wsparciem dla układu odpornościowego, jak również błon śluzowych.
Na co stosuje się tran?
Sięgaj po tran nie tylko profilaktycznie, ale również w celach leczniczych. Udowodniono, że w dużym stopniu działa wspomagająco przy AZS, łuszczycy, wysokim cholesterolu, zaparciach, słabej jakości widzenia, czy też alergiach i bólach stawów.
Tran może być nieocenionym sprzymierzeńcem na drodze do walki o zajście w ciążę. Pomaga również wówczas, kiedy brakuje Ci apetytu, czy też Twoja skóra wymaga nawilżenia i ochrony.
Olej z wątroby dorsza jest również bardzo dobrym remedium na zaburzenia koncentracji. Do tego przyspiesza powrót do zdrowia w trakcie przeziębienia. Przyjmuj go, kiedy czujesz osłabienie lub też często chorujesz.
Czy warto pić tran cały rok?
Tak, oczywiście. Po tran warto jest sięgać nawet w letnich miesiącach - nie tylko w sezonie grypowym. Włączenie oleju z wątroby dorsza z powodzeniem może być jednym z elementów Twojej zdrowej, zbilansowanej diety - obok aktywności fizycznej, unikania stresu i używek.
Jak dawkować tran? W przypadku osób dorosłych mowa o 10 ml dziennie. Taka ilość dostarczy Twojemu organizmowi wit. A na poziomie 3650 μg (122% dziennego zapotrzebowania). Ponadto wit. D3 – 28 μg (1120 j.) (76% dziennego zapotrzebowania), DHA – 888 mg (0,88 g) i EPA – 800 mg (0,8 g).
Tran dla dzieci - możesz go już podawać w wieku niemowlęcym, przy rozszerzaniu diety. Niemowlęta od 4. tygodnia życia powinny zacząć przyjmowanie od 2,5 ml i stopniowo zwiększać dawkę do 5 ml. Dzieci powyżej 12. r.ż. mogą przyjmować już dawkę taką samą, jak dorośli, czyli 10 ml na dobę.
Źródło: Artykuł sponsorowany